Скільки років найстарішому дереву на Землі?

Скільки років живуть дерева?

Серед дерев наших лісів дуб живе до 800 років. Ялина і сосна живуть до 600 років. Cаме короткоживуче дерево — айва (близько 50 років).

Секвойя і баобаб — це справжні довгожителі, вони живуть близько 5000 років. У свою чергу 3000 років живуть кипарис і тис, а красуня — модрина здатна пережити не одне покоління людей (400 — 500 років). Яблуня при дбайливому догляді готова радувати Вас смачними плодами протягом 200 років. Горобина ж живе в середньому 80 років, зовсім як людина!

А скільки років найстарішому дереву на планеті?

Найстарішим деревом на Землі вважається сосна, вік якої вже перевищує 4877 років!

Ця сосна росте в горах Уайт-Маунтинс (White Mountain) на заході Сполучених Штатів, на висоті 3000 метрів над рівнем моря. Стародавня сосна знаходиться в Каліфорнії, в Національному заповіднику, проте точне місцезнаходження Мафусаїла тримається в найсуворішому секреті, щоб захистити його від громадськості. Ніхто з працівників заповідника не підкаже Вам, де саме вона зростає, оскільки всі побоюються страшного напливу туристів, охочих сфотографуватися з деревом, залізти на нього або відірвати собі маленький шматочок кори на пам’ять. Але, враховуючи той факт, що старіше сосни просто не існує, туристам тільки в радість погуляти по заповіднику і пошукати древню сосну.

Сосна Мафусаїл (Methuselah) була виявлена в 1953 році ботаніком Едмундом Шульманом. У березні 1958 року про це була опублікована стаття в журналі National Geographic.

Дерево названо так на ім’я одного з біблійних персонажів, який прожив 969 років. Зараз, після загибелі Прометея, ця сосна вважається найстарішим індивідуальним (неклонованим) живим організмом на нашій планеті. Сьогодні ви можете відвідати гай, де ховається Мафусаїл, але ви маєте самі здогадатися, яке саме це дерево.

До національного парку Ancient Bristlecone Pine Forest (Ліс стародавніх довговічних сосен) дістатися непросто. Він лежить осторонь від основних туристичних доріг, досить високо в горах і більшу частину року закритий через снігові замети. Саме в цьому заповіднику ростуть найдавніші дерева нашої планети. Їхній вік вимірюється тисячами років, а найстаршому по імені Мафусаїл зараз більш 4877 років. Зустрітися з ними, почути їх голос, доторкнутися майже до вічності — як відмовитися від такого шансу, якщо він з’явився?

Старожили планети — сосни bristlecone, або «довговічні» — живуть в Уайт-Маунтинс (Білих горах) на сході штату Каліфорнія. Від Лос-Анджелеса це три з половиною — чотири години їзди на машині по хорошому шосе. Але потім починається підйом в гори на висоту більше 3 тисяч метрів, а на останній ділянці дорога перетворюється на справжній гірський серпантин, тому з жовтня по травень парк недоступний для відвідувань.

Тут, на схилі гори Уайт, в оточенні собі подібних і живе Мафусаїл. Навколо панує надзвичайна тиша, світить сліпуче сонце, але місцями, навіть у червневу спеку, ще лежать кучугури снігу. Час і негаразди понівечили та вигадливо скрутили стовбури багатьох сосен, а деякі з них давно втратили кору і виглядають майже мертвими. Але десь зачаїлися одна-дві живих гілки, і саме так виглядають найстародавніші з місцевих жителів.

Ці дерева переносять суворі природні умови. У заповіднику середня кількість опадів менше 30 сантиметрів на рік, більша частина опадів випадає у вигляді снігу, тому вологи там дуже мало. У грунті переважає доломіт — вид вапняку, в якому міститься дуже мало поживних речовин. Крім того, там бувають різкі перепади температур і дмуть сильні вітри. Однак такі суворі умови сприяють довголіттю дерев, які там живуть. Клімат в заповіднику настільки сухий, що навіть віруси і бактерії насилу в ньому виживають. А деревина (сосни довговічної) дуже щільна і смолиста, що робить її практично недоступною для комах-шкідників.

Є небезпека удару блискавки, але дерева стоять віддалік один від одного, так що полум’я не поширюється далеко. Вегетаційний період цих дерев триває приблизно 45 днів. Вони зберігають свої обмежені енергетичні ресурси за рахунок того, що ростуть дуже повільно. У окружності вони збільшуються лише на 25 міліметрів в одне століття, а їх голки (листя) опадають приблизно через 30 років. Найвище з цих дерев сягає 18 метрів у висоту. На думку фахівців, найстаріші з цих сосен можуть прожити ще 5 століть!

Відвідувачів у заповіднику не дуже багато, але все одно з вини людей вже загинула сосна Прометей, яка була приблизно на 300 років старше Мафусаїла і росла в сусідньому штаті Невада. Правда, винні були аж ніяк не вандали і не туристи, а скоріше тяга до знань одних і повільність інших. Поки вчені наполягали на проведенні досліджень і створенні заповідника, якийсь студент на ім’я Дональд Каррі, який збирав у горах Невади матеріали для своєї дипломної роботи по льодовиках, швидко отримав дозвіл Лісової служби США і зрубав одне з дерев. Підрахунок кілець показав, що йому було більше 4,8 тисячі років. Як з’ясувалося пізніше, це і був Прометей, а його точний вік складав 4862 роки.

Історія з Прометеєм й досі призводить в здригання вчених. А ось студент Каррі, згодом професор університету штату Юта, ніякого жаху і докорів сумління не відчував. Він виправдовував себе тим, що пішов на цей крок в ім’я науки. За його словами, старих дерев в тих краях було багато, і ймовірність того, що він спиляє найстаріше з них, була мала. Крім того, він не має даних про те, що ці дерева досліджувалися раніше і навіть мали імена. Прометей, як і Мафусаїл, давно занесені в усі довідники довгожителів планети.

Сосна Мафусаїл занесена в Книгу рекордів Гіннеса як найстаріше на Землі живе дерево.

Tags: , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.