З Днем українського козацтва та святом Покрови Пресвятої Богородиці

День українського козацтва відзначається в Україні згідно з Указом Президента України від 07.08.1999 під № 966/99 в день свята Покрови Пресвятої Богородиці — заступниці козаків.

7 серпня 1999 Президент України, враховуючи історичне значення і заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення, визначив цю як День українського козацтва.

В Україні немає важливішого чинника, який би був і центром, і перехрестям, і змістом переважної більшості соціальних процесів, та важливішого компонента національної й територіальної консолідації, ніж козацтво. Саме цей феномен сприяв виробленню такого способу життя українського етносу, який допоміг йому вижити в умовах не тільки відсутності власної держави, але й за часів тотального знищення всього національного, самобутнього. За останні три з половиною століття український народ тричі піднімався на боротьбу за встановлення державної незалежності.

Найбільшим святом у жовтні є Покрова Пресвятої Богородиці — християнське свято, яке відмічається церквами східного обряду 14 жовтня, в народі його ще називають Третя пречиста.

Свято Покрови Пресвятої Богородиці почали відзначали ще з 9 ст. У релігійних пееазах рзповідається як у часи візантійського імператора сарацини оточили Константинопіль. Мати Божа, аби захистити народ, зняла з голови покривало (омофор) і покрила ним усіх, хто щиро молився про спасіння. Тоді вороги полишили місто і свято Покрови увішло до яду християнських свят.

На честь спасіння віруючих людей, вже з 11 ст. по всій Україні будувалися церкви Святої Покрови, в центрі яких зобажували ікону Богородиці з простеленим над народом омофором.

На знак пошани та вдячності Святій Покрові, українські козаки також збудували церкву на її честь у себе, на Запорізькій Січі. Тому 14 жовтня прийнято вважати не тільки релігійним святом, але й народним. В цей день лунають молитви за тих, хто віддав своє життя за волю України.

Мати Божа вважається покровителькою дівочої і жіночої долі, шлюбів та здоров’я. На Покрову представниці прекрасної статі покладають особливі надії на щастя своїх дітей.

На свято Покрови не прийнято працювати у полі чи городі. За народними віруваннями, рожай треба було зібрати до Покрови, так як земля має відпочити. Після 14 жовтня розпочиналася підготовка до весіль. Незаміжні дівчата виглядали сватів, а гарні господині облаштовували вою господу до зими. Дівчата на Покрову традиційно покривають голову вишитими рушниками та з першими дзвонами у церкві промовляли: «Свято Покровонько, покрий мою головоньку».

Свято Покрови несе людям надію та віру у краще майбуття, додає сил та наснаги на краще життя.

Tags: , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.